Şubat 2003   BİLİM  ve TEKNİK

BU TABLOYU  SİLMEK  İÇİN   HÂLÂ GEÇ DEĞİL...

 

           -SİZİ ÇOK SEVİYORUM,

             ÇÜNKÜ SİZE DEĞER VERİYOR ve SAYGI DUYUYORUM,

           -EĞER HÂLÂ SİGARA İÇENLERDEN İSENİZ,

             LÜTFEN SİZ DE KENDİNİZİ SEVİN,  DEĞER VERİN ve

             BU MESAJI MUTLAKA OKUYUN ve OKUTUNUZ.

           -SİGARA İÇMEYENLERDEN İSENİZ,

             LÜTFEN SİZDE SEVDİKLERİNİZE ve

             DEĞER VERDİKLERİNİZE BU MESAJI ULAŞTIRINIZ.

 

(Bu Mesaj  Şubat-2003  "BİLİM ve TEKNİK" dergisinden aynen alınmıştır. Uğur Erdoğan)

 

            Sigara alışkanlığı tüm dünyada kanserden ölümlerin en önemli nedeni. Yol açtığı başka hastalıklar da göz önüne alındığında sigara, kullanıcılarının yarısının ölümüne yol açıyor.  Sigara içmek, insanların kendi seçimleriyle benimsedikleri bir davranış biçimi olduğundan, erken ölümlerin en ”önlenebilir” nedeni. Sigara alışkanlığı, nüfusun % 44'ünün sigara kullanıcısı oluğu ülkemizde de en önemli toplum sağlığı sorunlarından biri.

             İçinde nikotinin yanı sıra başka binlerce zehirli madde bulunan sigara dumanı, içenleri olduğu kadar içmeyenleri de etkiliyor. Ancak, çok az insan sigaranın yaşanılan ortamlardaki hava kalitesi üzerindeki olumsuz etkisinin bilincinde.

            Yalnızca ABD'de, her yıl pasif sigara içiciliği nedeniyle 3000 kişi akciğer kanserinden ölüyor. Araştırmalar, birçok sigara kullanıcısının, sigaranın neden olduğu hastalıkların ve erken ölüm riskinin de tam olarak bilincinde olmadıklarını gösteriyor.

           Gelişmekte olan ülkelerdeyse, bir çok kişinin bu tehlikelerden haberi bile yok. Çin'de 1996 yılında yapılan bir araştırmada, sigara içen yetişkin nüfusun % 61'inin, sigaranın kendilerine çok az zarar verdiğine ya da hiç zarar vermediğine inandıkları görülmüş. Araştırmalarda, tehlikeleri konusunda bilgilendirilseler bile, genç insanların edindikleri bu bilgileri sağlıklı karar vermede kullanmadıkları ortaya çıkmış.

          Öte yandan her yıl milyonlarca insan sigarayı bırakmaya çalışıyor. Araştırmalara göre yalnızca %7’si bunu başarabiliyor, birçoğu birkaç gün içinde yeniden sigara içmeye başlıyor. En önemli neden, sigaranın etkin maddesi nikotinin bağımlılık yapma özelliğinin çok güçlü olması. Ancak, insanlar sigara içmeye karar verdiklerinde, nikotinin bu özelliğini genellikle göz ardı ediyorlar.

          Peki, sigara içme alışkanlığıyla ilgili en çok merak edilen sorulara bir göz atmaya ne dersiniz?

 

Şubat 2003   BİLİM  ve TEKNİK